Msgr. Geraldo Dantas de Andrade

Msgr. Geraldo Dantas de Andrade

* 29.09.1931
† 01.05.2021
email email whatsapp whatsapp facebook twitter Printable version

Monsignor Geraldo Dantas de Andrade was born on September 29, 1931 and was 89 years old. He took his first vows on February 2, 1953, was ordained priest on December 18, 1957 and ordained bishop on April 18, 1998.

He was currently living in São Luís, Maranhão (Brazil). He belonged to the Province BRM.

The Lord is my shepherd, I lack nothing (Ps 23:1)


É com muito pesar que a Arquidiocese de São Luís do Maranhão comunica o falecimento de Dom Geraldo Dantas de Andrade, Bispo Auxiliar emérito de São Luís do Maranhão, ocorrido na manhã deste sábado (01/05).

Nascido no Rio de Janeiro em 29/09/1931, foi nomeado Bispo de Titular de Cibaliana e Auxiliar da Arquidiocese de São Luís em 18/02/1998.

Expressamos nossas condolências aos familiares e tantos amigos feitos por Dom Geraldo, sempre muito querido por todos. E intensificamos nossas orações e preces para que Deus o acolha no Reino do Céu.

São Luís, 01 de maio de 2021.

Dom José Belisário da Silva , Arcebispo Metropolitano, Arquidiocese de São Luís do Maranhão


(1.05.2021) Dom Geraldo Dantas de Andrade, auxiliary bishop emeritus of São Luís (MA) died Saturday, May 1st, the Memorial of Saint Joseph the Worker. Short in stature, but with a great personality and a tender heart, he was affectionately called “Geraldinho” by his confreres. He was born in Rio de Janeiro (September 29, 1931). He left  home at the age of 11 to enter Sacred Heart Apostolic School (1943-1951), in Corupá (SC).

He made his novitiate (1952) in Brusque (SC), at Sacred Heart of Jesus Monastery. There he also professed his first vows (1953) and studied philosophy (1953-1954). He studied theology in Taubaté (SP), at Sacred Heart of Jesus Theological Institute (1955-1958). His priestly ordination (December 18, 1957) took place in Taubaté (SP). He was named Titular Bishop of Cibaliana and Auxiliary of the Archdiocese of São Luís (February 18, 1998) by Pope John Paul II. Before being named bishop, Bishop Geraldo served in Maranhão, where he worked in the capital and in parishes in the interior. Dom Geraldo left the episcopal ministry in 2012, after his resignation was accepted by Pope Benedict XVI. Upon leaving the mission as auxiliary bishop, Dom Geraldo moved to the District Headquarters of the Priests of the Sacred Heart of Jesus (Dehonians) in São Luís (MA).

On December 13, 2014, he suffered a severe stroke. The severity of the stroke immobilized the kind and good-natured Dom Geraldo. He no longer reacted to any stimulus, and started living in an ICU in his room at the District Headquarters. On Saturday morning (May 1, 2021), at the age of 89, Dom Geraldo left time to enter eternity. The moment of his Definitive Easter has arrived! The good religious, priest, and bishop, the joyful and most kind confrere, Dom Geraldo, has awakened to the morning without sunset, in the Love of  the Kingdom of the Heart of Jesus. (scj.org.br)

Subscribe
to our newsletter

SUBSCRIBE

Follow us
on our official channels

 - 

Subscribe
to our newsletter

Consent for the treatment of my personal data